Ekonomi

Bitcoin ETF akışlarındaki zayıflama halving öncesi kripto piyasasını tedirgin ediyor

Investing.com – Spot Bitcoin ETF piyasasından çıkışlar üst üste 3. gününe ulaştı.

Kazançlı yatırımlar için doğru adres: InvestingPro. Şimdi %20’ye varan indirimden yararlanmak için INVTROZEL1A kodunu kullanın.

Kodu nasıl kullanacağınızdan emin değil misiniz? Adım adım gösterdiğimiz videoyu izleyebilirsiniz.

Sorularınız için destek birimimize buradan ulaşın.

Son verilere göre dün Bitcoin ETF’lerinden 60 milyon dolara yakın çıkış gerçekleşti. Çıkışların büyük bölümü Grayscale’in ETF’i GBTC’den kaynaklanırken BlackRock’ın iShares Bitcoin ETF’ine (IBIT) girişler, piyasayı kısmen dengeledi. GBTC’den çıkışlar 79 milyon dolar olarak raporlanırken Ark Investment’ın Bitcoin ETF’i de 13 milyon dolara yakın fon kaybetti. Diğer yandan IBIT, dünkü işlemlerde 25,8 milyon dolar fon topladı.

Son duruma göre GBTC fonu, ETF lansmanından bu yana fonların yarısını kaybetmiş durumda. Bununla birlikte son günlerde bir yavaşlama görülse de IBIT’teki fon artışına bağlı olarak uzmanlar, ay sonuna kadar IBIT’in liderliği GBTC’den almasını bekliyor.

Bitcoin’in ödül yarılanması aktivitesine 3 gün kalırken ETF piyasasındaki zayıf seyir Bitcoin başta olmak üzere kripto para piyasalarını baskılamaya devam ediyor. Talepteki zayıflık karamsarlığı beraberinde getirirken bazı piyasa yorumcuları, halving sonrası Bitcoin’de düşüşün daha da hızlanacağına dair görüş paylaşıyor.

Bu noktada gözler bir taraftan da halving sonrası önemli bir gelir kaybına uğraması beklenen madencilik şirketlerine çevrilmiş durumda. Madencilerin, halving’in ardından kısa vadede zorlanacağı görüşü hakimken bunun kripto piyasasına ek bir satış baskısı getirebileceği endişesi bulunuyor.

Kripto piyasasındaki mevcut karamsar görünümü tersine çevirebilecek tek kriter işe şu an için ETF talebinin yeniden artışa geçmesi olarak görülüyor. Aylardır ETF beklentileri ve ardından ticaretiyle Bitcoin piyasasına hakim olan kurumsal yatırımcıların, küresel piyasalarda risk iştahı düşerken kripto paralara yönelik talebini devam ettirip ettirmeyeceği merakla bekleniyor.

Bitcoin’de son durum


Bitcoin, geçen haftaki son düşüşün ardından hafta başında 65.000 doların üzerinde doğru hareketlense de satış baskısı devam etti ve 63.400 dolar bandına kadar çekildi.

Son 5 günlük görünüm Bitcoin’in 63.400 dolar bandında desteklenmeye devam ettiğini gösterirken genel görünüm negatif eğimli olarak yatay kalmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu