Haber

Almanya’da darbe zanlılarıyla ilgili tartışmalar sürüyor

Almanya Hristiyan Demokrat Birliği (CDU) Federal Milletvekili Roderich Kiesewetter, bazı üyelerinin ülkede darbe planladıkları iddiasıyla gözaltına alınmasının ardından Alman anayasasının korunmasına ilişkin yasanın sıkılaştırılması çağrısında bulundu.

Federal istihbarat servislerini denetleyen Parlamento Denetleme Kurulu’nun lideri Kiesewetter, Deutschlandfunk radyosuna, Birlik Partilerinin (CDU/CSU) büyük koalisyon döneminde bu maddeyi kaldırmak istediğini ancak Sosyalistlerin direnişi nedeniyle bunu kaldıramadığını söyledi. Demokrat Parti (SPD).

“Alman Federal Meclisi için daha güçlü koruyucu önlemler alma” davetlerine atıfta bulunan Kiesewetter, parlamentonun gerektiği gibi korunduğunu savundu ve aşırı sağcı Almanya İçin Alternatif Partisi (AfD) ve diğer radikallerin tehlikelerine direnme gücüne sahip olduklarını söyledi. gruplar.

Gözler ordu mensuplarına çevrildi

Öte yandan darbe şüphesiyle gözaltına alınanların bir kısmının muvazzaf veya eski asker olması, gözlerin ordu mensuplarına çevrilmesine neden oldu.

Federal Meclis’in Silahlı Kuvvetler Komiseri Eva Högl, bariz bir şekilde aşırı sağ askerlere karşı daha kararlı adımlar atılması çağrısında bulundu.

Aşırılık yanlısı askerleri yargılamaların çok uzun sürdüğünü eleştiren Högl, “İhlaller, hizmet hukuku ve ceza hukuku kapsamında tutarlı bir şekilde kovuşturulmalı ve cezalandırılmalıdır. Bu, hızlı bir şekilde yapılmalıdır.” değerlendirmesini yaptı.

Reichsburger nedir?

Yurtiçi istihbarat raporuna göre kendini Alman İmparatorluğu Vatandaşı (Reichsbürger) olarak kabul edenlerin sayısı 23 bin civarında.

Üyelerinin yaklaşık yüzde 10’unun şiddet kullanmaya hazır olduğunun yer aldığı rapora göre grup, Almanya’yı yasal bir devlet olarak tanımıyor. Bazı üyeler ayrıca Almanya’nın hala askeri işgal altında olduğuna inanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu