Haber

Yunanistan’da suç örgütüyle bağlantılı partilere seçim engeli

Yunanistan’da Neonazi yanlısı Altın Şafak’ın eski milletvekilinin kurduğu partinin seçimlere katılmasını engelleyecek yasal düzenleme TBMM’de onaylandı.

Yunanistan Devlet Televizyonu ERT’nin haberine göre, ana muhalefet partisi Radikal Sol İttifak SYRIZA, Değişim Hareketi (KINAL) ve Yeni Demokrasi’nin desteklediği düzenlemeye “küçük partiye” hizmet ettiği gerekçesiyle “çekimser kaldı” hesaplaşma” ve amacına uygun değildi.

Yunan basınında yer alan habere göre, yeni yasal düzenleme onaylandı, 2020 yılında kurulan ve Yunan yargısı tarafından suç örgütü olarak kabul edilen Altın Şafak Partisi’nin eski milletvekili İlias Kasidiaris ile 2020 yılında kurulan “Yunan Partisi”… aynı isim ve soyadını taşıyan kuzeni aracılığıyla seçimlere girmek için meclise girmeye çalıştığı iddia ediliyor. Önlemek için tasarlanmıştır.

Eski mevzuatla birlikte bazı prestij kırıcı kabahatlere iştirak edenlerin siyasi parti lideri ve yönetici kadrosunda yer almaları halinde seçimlere katılmaları engelleniyordu. seçim engellenir.

Aşırı sağcı Altın Şafak Partisi, Ekim 2020’de Yunan mahkemesi tarafından “suç örgütü” olarak tanındı ve liderleri hapis cezasına çarptırıldı.

geyve-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu